Site İçeriği

İLÇENİN ADI : YENİPAZAR

BAĞLI BULUNDUĞU İL : BİLECİK

MAHALLE ve KÖY SAYISI : 4 Mahalle, 23 Köy

Mahalle Adları : Çöte Mahallesi, Osmangazi Mahallesi, Zafer Mahallesi, Yeni Mahalle

Köy Adları: Aşağıboğaz, Aşağıçaylı, Batıbelenören, Belkese, Caferler (&Ümitler Mah)., Danışment, Dereköy, Doğubelenören, Esenköy(&Tekeciler Mah.), Karahasanlar, Katran, Kavacık, Kösüre, Kuşça, Kükürt, Nasuhlar, Olucak, Selim, Sorguncukahlar, Tohumlar, Yukarıçaylı, Yukarıboğaz ve Yumaklı

c) İlçenin Nüfusu : 1890

d) İlçenin il’e Uzaklığı : 81 Km.

COĞRAFYASI

1- Yenipazar ilçemiz, Bilecik’in doğusunda, etrafı dağlarla çevrili çanak içinde, 285 Km2 alana sahiptir. Bilecik bölge olarak, Marmara Bölgesinde olmasına rağmen,Yenipazar ilçesi Karadeniz bölgesindedir.

2- Sınırları : Doğusunda Bolu (Göynük), Eskişehir (Sarıcakaya), Batısında : Önceki ilçemiz olan Gölpazarı, Kuzeyinde Bolu (Göynük), Sakarya (Taraklı), Güneyinde :İnhisar, Eskişehir (Mihalgazi).

3- Tarihçesi : :İlçemizin eski adı Kırka’dır. Kırka ismi nereden gelmektedir? Bir inanışa göre: Halkın kırk yerden toplandığını belirtmek için ”Kırka” denmiştir. Bir diğer rivayete göre ise kırk hane olduğu için bu isim konmuştur. Ancak ilk inanış gerçeğe daha yakın olduğu sanılıyor.Yenipazar, Osmangazi (1255-1324) tarafından Osmanlı Beyliği topraklarına katılmıştır. İmparatorluk döneminde iki mahalle 1000 haneden olduğu söylenmektedir. Bu kaynaklara göre:O dönemde Yukarı Mahallede Rum ve Ermenilerin, Aşağı mahallede ise Müslümanların yaşadığı belirtilmektedir. Azınlıklar Kurtuluş Savaşı sırasında Yenipazar’dan göç etmiş; onların yerine Yugoslavya’dan gelen göçmen soydaşlarımız yerleşmiştir. Yenipazar Cumhuriyetten önce Bolu’nun Göynük İlçesine bağlı iken. 1926 yılına kadar Söğüt'e bağlı kaldıktan sonra 1926 yılında Gölpazarı İlçesine bağlı bir bucak olarak yaşamını sürdüren Yenipazar, 3392 sayılı yasa ile ilçe statüsüne alınmış, 11 Ağustos 1988’de ilçe hayatına başlamıştır. 26 Mart 1989’da Belediyelik olmuştur. İlk Kaymakamımız Mevlüt BİLİCİ, ilk Belediye Başkanımız İbrahim DEĞİRMENCİ’dir.

4- Doğal Durumu : Yenipazar, etrafı dağlarla çevrili bir çanak içine yerleşmiş olup, genellikle engebeli bir araziye sahiptir. Ancak yerleşim yeri dahil Yukarıçaylı, Danışment, Selim çemberi içindeki arazi düzlüktür. Etrafındaki tepelerin yüksekliği 300-700 metre arasında değişir. En yüksek yeri güneyde 700 metre ile Döşkaya’dır. Bu dağın batısında: Çataltepe, doğusunda: Tamaşa Tepesi bulunur. Yenipazar üç bölgenin yerleşim yeri olduğu için her bölgeden payına düşeni almıştır. Ancak iklim olarak İç Anadolu’dan gelen kara ikliminin etkisi daha fazla görülür.

Akar, Durgun, Kuyu ve Yer altı suları: Akar suların en önemlisi Nardın çayı, Selim çayı ve Süzmen çayıdır. Bu sularımız kar suları ile beslendiği için kışın çoğalıp, yazın azalmaktadır. Rejimleri düzgün değildir. Nardın çayı belirli dönemlerde, Yukarıçaylı, Aşağıçaylı, Nasuhlar ve Danışment arazilerinin bir bölümünü sular. Selim çayı ise: Yukarıboğaz, Aşağıboğaz, Katran ve Selim Köyü topraklarının bir bölümünü sular. Ancak Süzmen çayından sulamada yararlanılmaz.

Selim çayı Göynük İlçesi sınırlarından doğar, Yukarıboğaz, Aşağıboğaz, Katran, Selim, Merkez,Yumaklı ve Karahasanlar Köyü sınırlarından geçip Gedik kayayı aşarak Harmanköy sınırlarından geçtikten sonra Koyunlu Köyü’nün yanından Sakarya Nehri’ne dökülür.

Nardın çayı, Sarıcakaya İlçesi sınırlarından doğar, Yukarıçaylı, Aşağıçaylı, Danışment, Nasuhlar Köyü sınırlarını geçerek Yenipazar’da Selim çayına birleşir.

Süzmen Çayı : Yenipazar sınırlarından doğar. Yenipazar’ın dışında Selim Çayına birleşir.

Yenipazar'ın içinden geçen Süzmen Çayı


<< Önceki Sayfa - Sonraki Sayfa >>

- 10

 
 
Sitemizde hoşça zaman geçirmeniz dileği ile..
Duyurular
Radyo
Yenipazar' ın radyosunu dinlediniz mi ? Hem radyo dinleyebilir hem de hemşerilerimizle o anda sohbet edebilirsiniz. Dinlemek için tıklayınız.
E-posta
isminiz@yenipazar.com e-maillerinizi web üzerinden okumak ve e-mail göndermek için tıklayınız.
isminiz@yenipazar.com e-mail adresi almak istiyorsanız mail atınız.
Outlook Express kullanıyorsanız, mektuplarınızı almak ve gönderebilmek için ayarlama sihirbazımıza bakınız.
İletişim Yöntemlerimiz
Ziyaretçi defterimiz,
Yenipazarlıları tek çatı altında toplayıp birbirleriyle iletişimlerini koparmadan birlik ve beraberlik içinde olmaktır.
Forumumuz,
Yenipazar için düşündüklerinizi veya farklı konuladaki fikirlerinizi burada paylaşabilirsiniz.
Anket
Yenipazar'in Sanal Gazetesi
Yenipazar' ın Sesi' ni okuyor musunuz?
Her gün
Ara sıra
Aklıma geldikçe
Okumadım
Bir daha okumam

Şu andaki durum

Top List' ler