Mesaj Sayfamız

İklime bağlı olarak karasal iklimin bitkisi olan tahıl ürünleri daha çok ekilir. Son 25-30 yıldır da şeker pancarı üretimi yoğun olarak yapılmaktadır. Su az olduğundan sebze üretimi ailelerin kendi gereksinimleri kadar yapılmaktadır.

Yenipazar'da kışların çok sert geçtiğini belirtmek için halkın dilinde bir tekerleme vardır: "Çöte'nin Kazı, Yenipazar'ın ayazı, Kuşça'nın beyazı, Dereköy'ün Topuzu, Akköy'ün yobazı, Muratça'nın papazı, Harmanköy'ün delisi, Belenin ayısı, Bedi'nin Eli'si, Kavacık'ın keli, Karahasanlar'da an kavgası, Yumaklı'da yan kavgası..." Kışları çok soğuk geçmesine karşın Yenipazar'da limonda (saksı-serada) yetistirilir.

Yazın Kuzeydoğudan esen poyraz, bundan 20 yıl öncesine kadar çiftçinin en büyük yardımcısı idi. Ancak modernleşme yolunda hızlı adımlarla ilerleyen çiftçimiz modern tarım araçları sayesinde rüzgarı beklemekten kurtulmuştur.

Kışın Güneybatıdan esen lodos sayesinde karlar erir, ilkbahar ve Kuzeybatı’dan esen karayel yağmurun müjdecisidir. Bununla ilgili yöremizde şöyle bir söz söylenir: “ŞAKANIN ARKASI DÖĞÜŞ, KARAYELİN ARKASI YAĞIŞTIR!” Aynı mevsimlerde Güneydoğudan esen keşişleme (Samyeli) ise halkın hiç istemediği bir rüzgardır; çünkü ekinleri olgunlaşmadan kurutur.

Bizim çocukluğumuzda yağmur duasına çıkarak ürünü kurtarmaya çalışan yöre halkı, artık yurt ve dünyadaki gelişmeye ayak uydurarak artezyen kuyuları açmış, sulama işini büyük ölçüde çözmüş durumdadır. Ayrıca Süzmen çayı üzerinde Döşkaya'nın eteklerine sulama göleti yapılması planlanmış olup, önümüzdeki yıllarda hizmete girmesiyle yöre ikliminin de değişmesi beklenmektedir.

BİTKİ ÖRTÜSÜ

İlçemizin çevresi dağlarla çevrilidir. Orman dağların tepelerinde görülür. Adeta halkın acımasızlığından kaçmış gibidir. Karasal iklim hakim olduğundan doğal bitki örtüsü steptir.

Yenipazar Çayı'nda eskiden olmayan balık şimdi bol miktarda çıkmaktadır.

İklim olarak kara iklimi hakim olduğundan tahıl ürünleri ekimi baş sırayı alır. Daha önceleri yalnız yiyecek ihtiyacı için ekilen tahıl ürünleri bugün pazarlamak amacıyla çok fazla olarak ekilmektedir. Çiftçimiz daha fazla ürün almak için sertifikalı tohum kullanmaktadır. Son zamanlarda meyvecilik, bunlardan özellikle vişne dikimi hızlanmıştır. Yer yer ahududu dikimi de vardır. Sermayesiz ticaret olarak adlandırılan kavakçılık da yan gelir olarak yapılmaktadır. Yöremizde arıcılık yapan ailelerimiz bol miktarda para kazanmaktadır ama arıcılık pek fazla yaygın değildir. Daha önceleri ipek böcekçiliği yapmayan aile yok gibiyken, bugün sadece Kavacık Köyü’nde birkaç aile yapmaktadır. Hükümetlerin dışarıdan ipek ithaline izin vermesi sonucu koza para etmeyince ipek böcekçiliği bırakıldı ve dut ağaçları odun olarak kesildi.

Yenipazar

Gedik Kaya'nın Karahasanlar Köyü'nden Görünüşü


<< Önceki Sayfa - Sonraki Sayfa >>

- 10

 
 
Sitemizde hoşça zaman geçirmeniz dileği ile..
Duyurular
Radyo
Yenipazar' ın radyosunu dinlediniz mi ? Hem radyo dinleyebilir hem de hemşerilerimizle o anda sohbet edebilirsiniz. Dinlemek için tıklayınız.
E-posta
isminiz@yenipazar.com e-maillerinizi web üzerinden okumak ve e-mail göndermek için tıklayınız.
isminiz@yenipazar.com e-mail adresi almak istiyorsanız mail atınız.
Outlook Express kullanıyorsanız, mektuplarınızı almak ve gönderebilmek için ayarlama sihirbazımıza bakınız.
İletişim Yöntemlerimiz
Ziyaretçi defterimiz,
Yenipazarlıları tek çatı altında toplayıp birbirleriyle iletişimlerini koparmadan birlik ve beraberlik içinde olmaktır.
Forumumuz,
Yenipazar için düşündüklerinizi veya farklı konuladaki fikirlerinizi burada paylaşabilirsiniz.
Anket
Yenipazar'in Sanal Gazetesi
Yenipazar' ın Sesi' ni okuyor musunuz?
Her gün
Ara sıra
Aklıma geldikçe
Okumadım
Bir daha okumam

Şu andaki durum

Top List' ler