Mesaj Sayfamız

Evcil, Yabani Hayvanlar ve bunlardan Yararlanma Durumları:

Yöremizde son zamanlarda besi hayvancılığı hız kazanmıştır. En çok da büyükbaş hayvancılığı yapılmaktadır. Kümes hayvancılığı daha küçük çapta, kişisel çabalarla yapılmaktadır. Yöremizde hayvancılığın gelişmesinde, İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü'nün bilimsel desteği, Tarım Kredi Kooperatifi, S:S: Yenipazar ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve T.C. Ziraat Bankası’nın katkıları büyüktür. Yenipazar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı çiftçilere destek olmak için uzun vadeli damızlık inek vermektedir.


Yenipazar Kaymakamı Aykut PEKMEZ çiftçilere inek dağıtımında...

Çevremizde yabani hayvan olarak en çok domuz, kurt, tilki, tavşan bulunmaktadır. Bunlardan domuz çiftçiye büyük zararı olan hayvandır. Bununla savaşmak için zaman zaman av partileri düzenlenmektedir.

Yenipazarlılar Hayvanları Çok Sever

Uçan hayvanlardan kekliğin, kaçan hayvanlardan tavşanın nesli tükenmek üzeredir. Bunun nedeni ise bilinçli bir avcılığın olmayışı ve zirai mücadele araçlarıdır. Öyle ki avcılarımız, dağda nerelerde kaç tavşan ve keklik olduğunu söyleyebiliyorlar. Son zamanlarda Avcılar ve Atıcılar Derneğinin işe el atması sonucu daha bilinçli avcılık yapılması sağlanmıştır.

Yer Altı Zenginlikleri:

Yenipazar çevresinde zengin bir yer altı madeni yoktur. Nardın Yaylası, Kuşça Dağı ve Kavacık Köyü’müzde mermer çıkarılmaktadır. İlçemizde bir adet mermer fabrikası bu çıkan mermerlerin çok az kısmını işleyebilmektedir.

İlçemizdeki Mermer Fabrikasının sahibi Nezihi ALTIKULAÇ, Fabrikanın açılışında

ÜNTAŞ Mermer Fabrikası Müdürü MuratYAMAN

İlçemize ait Kükürt Köyü’nde kömür çıkarılmaktadır. Yöre halkı Kükürt’de ve komşu ilçe olan Göynük’e bağlı Himmetoğlu ve Köstekler Köyü'ne çıkarılan kömür sayesinde orman kıyımına az da olsa son vermiştir.

Toprak Kayması, Taşınma, Aşınma Durumları:

Yöremizde şimdiye kadar tehlikeli olarak adlandırılacak erozyon olayına rastlanmamıştır. Ancak Yenipazar konum olarak bir vadi içinde olduğu için önlem alınmazsa yakın bir gelecekte yukarıda bahsedilen tehlike kaçınılmazdır. Bunu göz önünde bulunduran Orman İşletme Müdürlüğü’nün başta okullar olmak üzere tüm kamu kuruluşları ile birlikte ağaçlandırmaya hız vermiştir. Selim Köyü yolu üzerinde özellikle öğrencilerimizin diktiği ve bakımını yaptığı bir orman bölgemiz vardır.

NÜFUS DURUMU

  1. İlçenin Nüfusu: İlçe Merkezinin nüfusu son sayımda 1892’dir.
  2. İncelenen Yerdeki Nüfusun Mesleklere Göre Oranı:

İlçemizin kendisi de bir köy durumda olduğundan ekonomiye tarım hakimdir. Bu nedenle çalışanların büyük bir kısma tarım ve buna bağlı hayvancılıkla uğraşır.

Yenipazar’ın ilçe olması nedeniyle devlet dairelerinde çalışanlar gittikçe yerli halktan oluşmaktadır. Kalan bölümün bir kısmı da esnaftır.

  1. Çalışan-Çalışmayan Sayısı, Bunların Yıllık Çalışmada Aile Verimine Etkisi:

Tarım kesiminde çalışan nüfusun hemen hepsi çalışmaktadır. Okul çağındaki çocuğun yazın kuzu otlatması, 70 yaşındaki bir dedenin torunlarına bakması da bir çalışmaktır.

Yerli memurlar bile yan gelir olarak küçük çapta tarımla uğraşıyor, dolayısıyla yörede ailedeki bütün bireyler çalışıyor. Artık bir kişinin çalışıp 10 kişinin yemesi olayı sona ermiştir.

  1. Evlenme-Boşanma Durumu:

Evlenmeler genellikle görücü usulü olur. Ancak evlenecek çiftlerin arzusu da alınır. Sıra şöyledir: Söz kesimi, Nişan, Çeyiz serme, Nikah ve Düğündür. Düğünlerde eski gelenek ve göreneklerin devam ettiği görülür. Başlık parası yoktur. Hiç arzulanmayan akraba evliliğine yer yer rastlanır. Boşanmalar çok seyrektir.

.

Bilecik Eski Milletvekili Tayfur ÜN ve Züttü'nün İsmail Düğünde Oynarken

DÜĞÜNLER: Yenipazar'da yapılan düğünlerin diğer gelenekleri ve resimleri


<< Önceki Sayfa - Sonraki Sayfa >>

- 10

 
 
Sitemizde hoşça zaman geçirmeniz dileği ile..
Duyurular
Radyo
Yenipazar' ın radyosunu dinlediniz mi ? Hem radyo dinleyebilir hem de hemşerilerimizle o anda sohbet edebilirsiniz. Dinlemek için tıklayınız.
E-posta
isminiz@yenipazar.com e-maillerinizi web üzerinden okumak ve e-mail göndermek için tıklayınız.
isminiz@yenipazar.com e-mail adresi almak istiyorsanız mail atınız.
Outlook Express kullanıyorsanız, mektuplarınızı almak ve gönderebilmek için ayarlama sihirbazımıza bakınız.
İletişim Yöntemlerimiz
Ziyaretçi defterimiz,
Yenipazarlıları tek çatı altında toplayıp birbirleriyle iletişimlerini koparmadan birlik ve beraberlik içinde olmaktır.
Forumumuz,
Yenipazar için düşündüklerinizi veya farklı konuladaki fikirlerinizi burada paylaşabilirsiniz.
Anket
Yenipazar'in Sanal Gazetesi
Yenipazar' ın Sesi' ni okuyor musunuz?
Her gün
Ara sıra
Aklıma geldikçe
Okumadım
Bir daha okumam

Şu andaki durum

Top List' ler